Niekorzystne położenie w… łańcuchu płatniczym – branża budowlana

Firma

Właściciel przedsiębiorstwa budowlanego współpracował tylko z jedną ekipą wykonawczą. W związku z tym mógł sobie pozwolić na zobowiązanie się realizacji zlecenia dla jednego klienta, w określonym czasie. Jego przychód był zależny od terminów płatności jednego klienta, czyli pośrednika, który był w bezpośredniej relacji z deweloperem. W przypadku opóźnień finansowych z jego strony właściciel przedsiębiorstwa budowlanego nie mógłby uregulować własnych zobowiązań płatniczych, w tym pensji pracowników. Taka sytuacja mogła negatywnie odbić się na frekwencji robotników w pracy, a co za tym idzie również na finalnym efekcie projektu.

Wyzwanie

Przedsiębiorca prowadzący niewielką firmę budowlaną spotkał się z problemem finansowym charakterystycznym dla branży budowalnej. Zazwyczaj bezpośrednim klientem firmy budowlanej nie jest inwestor – a jego podwykonawca – co powoduje utrudnienia w terminowym przepływie należności. Warto zwrócić uwagę, że w tej sytuacji powstaje łańcuch płatności. Gdy inwestor nie zapłaci podwykonawcy w terminie, ten z kolei nie będzie w stanie uregulować płatności wobec swoich partnerów.

W przypadku branży budowlanej efekt domina płatniczego jest bardzo odczuwalny, nie da się obejść barier w płynności finansowej bez systematyczności opłat ze strony inwestora. Niewielkie firmy budowlane, które znajdują się na samym końcu łańcucha płatniczego, mają największy problem z otrzymaniem należności. Współpracujący z nimi przedsiębiorcy, przez sieć zależności, nie mogą uregulować swoich zobowiązań takich jak: pensje pracowników, delegacje, ZUS czy też podatki.

Rozwiązanie

Przedsiębiorca zdecydował się na faktoring, ponieważ dzięki współpracy z Bibby Financial Services mógł zapewnić firmie sprawny wpływ należności na podstawie zobowiązań w formie faktur. Po otrzymaniu faktury od klienta faktor przesyła na konto przedsiębiorcy środki – dzięki temu klient ma pewność, że może opłacać należności w terminie. W przypadku małych firm płynność finansowa jest kluczem do utrzymania firmy na rynku oraz realnego wpływu na jej rozwój.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się co zrobić aby poprawić płynność finansową swojego przedsiębiorstwa zapisz się do naszej listy.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych w formularzu moich danych osobowych w celu kontaktu ze mną, jako przedstawicielem firmy, do której kierowany będzie przekaz marketingowy.

Administratorem podanych w formularzu danych osobowych jest Bibby Financial Services Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305) przy al. Jerozolimskich 134. Dane przetwarzane będą zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 z późn. zm.) w celach marketingowych. Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.